عیب یابی و نشت

نشت های به وجود آمده در لوله ها، اتصالات و تجهیزات لوله کشی، از موارد عمده اتلاف آب، در بسیاری از منازل است که هزینه های قبوض را تا چندین برابر افزایش می دهد. بر اساس آمار بدست آمده هر واحد در سال بین 2000-20000 گالن آب را به دلیل نشت هدر می دهد. برخی از نشت ها مانند چکه کردن شیر آب، نشت آبگرم کن و … آشکارند و به راحتی می توان این نشت ها را شناسی و رفع کرد. اگر سریع جلوی نشت لوله گرفته نشود میتواند خسارات زیادی به ساختمان وارد آورد.

برخی ترکیدگی ها و نشت ها به دلیل اینکه لوله ها، در بیشتر مواقع در زیر زمین و یا داخل دیوار کار گذاشته می شوند، پنهان می مانند که امکان دارد برای سال ها شناسایی نشوند و هزینه های بسیاری را برای مالک ساختمان محتمل می شوند. در این مواقع اگر خوش شانس باشید، نشتی های لوله خود را با علائمی چون خیس شدن سطوح، تغییر رنگ به رنگ استخوانی، ترک خوردگی و باد کردن رنگ دیوار، اگر لوله در کف باشد باعث لق شدن کف پوش ها و یا خیس شدن کف می شود و… نشان می دهد.

در ادامه به راه هایی خانگی برای یافتن نشت های حاصل از لوله ها، اتصالات و تجهیزات لوله کشی می پردازیم. این اطلاعات می تواند در پیدا کردن نشتی ها برایتان مفید و کارآ باشد. افرادی که در زمینه لوله بازکنی و تشخیص ترکیدگی لوله تخصص دارند، توصیه می کنند قبل از تماس با نشت یاب شرایط کار را سنجیده و در صورت برطرف نشدن مشکل تماس بگیرید.

بهترین روش و ساده ترین و در عین حال اولین کاری که برای نشت یابی لوله های آب منزلتان انجام میدهید چک کردن کنتور آب است. چرا که در اغلب مواقع، نشت های بزرگ و یا چند نشت کوچک را می توان با کنتور آب شناسایی کرد. برای این انجام کار باید طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

مطمئن شوید تمامی شیر های آب داخل و بیرون ساختمان بسته باشند. برای انجام این کار باید تمامی تجهیزات اتوماتیک نیز مانند کولر، ماشین لباس شویی و ظرف شویی و… خاموش باشند.
اکنون رقم کنتور را یادداشت کنید و 15 دقیقه منتظر بمانید. مطمئن شوید کسی در این حین از آب استفاده نکند.
مجدد رقم درج شده در کنتور را ثبت کنید. در صورتی که رقم درج شده در کنتور تغییر کرده باشد، ممکن است لوله کشی ساختمان شما نشتی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که آب مصرف شده به خاطر کاربردهای کوچک مثل صافی و نرم کننده آب نبوده باشد. روش کنترل کنتور آب، تنها برای یافتن نشتی های عمده می باشد و نمی توان نشتی های کوچک را با این روش تشخیص داد. همچنین با انجام این آزمایش شما قادر به کشف محل نشتی و یا ترکیدگی لوله نیستید، و برای تعیین و ردیابی دقیق نشت های لوله آب ساختمان بررسی های بیشتری لازم است.

نشت یابی لوله های انتقال آب داخل ساختمان

اگر نشت آب در لوله های انتقال آب بین کنتور تا ساختمان اتفاق بیوفتد، به سختی شناسایی می شوند زیرا این لوله ها معمولا حداقل 90سانتی متر زیر زمین است. گاهی اوقات نشت آب در طول لوله های انتقال آب حرکت می کند و به کنتور آب بر میگردد. اگر در اتاق کنتور آب منزلتان آب جم شده باشد و این آب به دلیل بارندگی نباشد، ممکن است نشتی در لوله های انتقال آب وجود داشته باشد. بیشتر نشت آب لوله های انتقال ممکن است جایی باشد که لوله آب روی زمین می آید و یا وارد ساختمان می شود. اگر خاک این قسمت ها همیشه نمناک باشد، امکان نشت آب در این قسمت ها وجود دارد. اگر نشت آب شدید باشد و یا ترکیدگی لوله آب به وجود آمده باشد، آب به سطح زمین می رسد. برای رفع مشکل نشت آب لوله های انتقال (که بر عهده صاحبخانه است)، قبل از تعمیر باید با سازمان آب فاضلاب تماس بگیرید. برای رفع این مشکل باید از افراد فنی کار و لوله کش استفاده کرد و هرگز خود نسبت به تعمیر لوله اقدام نکنید.