نصب پکیج و آبگرمکن

یکی از مهمترین نکات در نحوه نصب پکیج ، مشخص کردن مکان نصبه. نصب پکیج بعضی جاها غیر مجازه از جمله: واحدهایی با متراژ کمتر از ۶۰، حمام یا زیر زمین خونه، نزدیک دستگاه های گرمایشی یا سرمایشی خونه، روبروی یخچال یا فریزر و روی تراس یا بالکن خونه (البته بدون استفاده از کابین محافظ).

محل نصب پکیج :

فضای بسته و محفوظ از باد و جریان تند هوا باشد

جوری انتخاب بشه که پکیج دیواری یک تا دو متر از زمین فاصله داشته باشد
امکان تعبیه دودکش در محل وجود داشته باشد
انشعاب آب و برق و گاز مناسب و در دسترس برای پکیج موجود باشد
فضا برای تعمیر یا سرویس پکیج کافی باشد
و از همه مهمترین امکان لوله کشی راحت، از پکیج به شوفاژ ها، وجود داشته باشد
با توجه به همه این نکات، آشپزخونه یکی از بهترین مکان ها برای نصب پکیج هست؛ چون دسترسی به انشعابات به راحتی انجام میشود و امکان سرویس و تعمیر نیز فراهم می شود.

نکته: قبل از شروع راهنمای عملی نحوه نصب پکیج ، حتما دفترچه راهنما دستگاه رو مطالعه کنید و در دسترس قرار بدین تا هر جا به مشکل بر خوردین بهش مراجعه کنید.

۲ – تعبیه دودکش پکیج

در این مرحله از نحوه نصب پکیج دیواری، چند نکته درباره دودکش که قبل از نصب باید بهش توجه شود رو مرور می‎کنیم: هر پکیج باید دودکش اختصاصی، با قطر حدود ۱۵ سانتی متر داشته باشد. حداقل ارتفاع دودکش هم باید ۴ متر باشد. بهتره دستگاه هم چهل سانت زیر سوراخ دودکش نصب بشد. چک کنید که لوله ها و دودکش نشتی نداشته باشن و سوراخ هم نباشند. باید این نکته رو هم در نظر بگیرین که اگه دودکش پاسخگوی نیاز دستگاه شما نبود حتما از پکیج فن دار استفاده کنید. هر چند وقت یکبار مسیر لوله رو بررسی کنید تا مانعی داخل مسیر وجود نداشته باشد و مکش کامل انجام بشود.

۳ – آماده سازی محل نصب

دیوار محل نصب باید صاف و تراز و خشک باشه. با استفاده از شابلونی که داخل جعبه پکیج هست و با توجه به نکاتی که گفتیم، محل های سوراخ کردن رو مشخص کنید. بعد با مته یا دریل بیوفتید به جون دیوار! بعد سوراخ کردن دیوار، روپلاک و پیچ ها رو وصل و براکت رو روش نصب کنید. حالا باید دستگاه رو به طور صحیح روی براکت قرار بدید و نصب کنید. حالا متعلقات شلنگ و شیرها و دودکش رو وصل کنید(فیلتر گاز هم در همین مرحله نصب کنید).

نکته: اگر پکیج‌تون رو داخل کابینت نصب می‌کنید، برای هوا رسانی بهتر به پکیج، کابینت باید بدون سقف و کف باشد. بین پکیج و کابینت هم باید حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متر فاصله باشد.

نحوه نصب پکیج تست اولیه دستگاه

(در این مرحله از نحوه نصب پکیج برقی، بعد از چک کردن لوله ها و انشعابات و هواگیری ها سیم های فاز، نول و ارت رو وصل کنید. فشار رو روی ۵ بار قرار بدین و دستگاه رو روشن کنید. بعد از تست و گرم شدن هم فشار رو روی ۱.۵ بار قرار بدین.)

 

۴ – تست اولیه دستگاه

شیر آب ررا باز کنید تا دستگاه و رادیاتور ها آبگیری بشن و فشار شوفاژ به تقریبا 1 بار برس. در این مرحله باید رادیاتورها هم هواگیری بشن تا دستگاه آماده راه‌اندازی بشه. بعد از بررسی سیستم آب، باید شیر گاز باز و اتصالات به طور دقیق بررسی و آچار کشی بشود تا نشتی نداشته باشد.

در آخر هم این نکات رو چک کنید: سفت بودن تمام پیچ ها و شیر ها، چکه نداشتن لوله ها و گلوگاه ها و فشار آب سیستم (1 تا 1.5 باید باشد).

۵ – راه اندازی کامل دستگاه

پکیج را به برق وصل کنید و در حین کار کردن دستگاه چک آخر رو روی لوله ها و سیستم گاز و آب انجام داده. اگه مشکلی نبود، پکیج شما آماده گرم کردن خونه شماست!

نکته: بهتر برای اتصال دستگاه به برق از محافظ استفاده کنید تا به دستگاه آسیب نرسه.